merķticībaStudiju laiks ir zīmīgs ne tikai ar to, ka apgūstam savu nākotnes profesiju, bet arī ar to, ka tas ir pārejas posms uz pieaugušo cilvēku dzīvi. Skolas laikā dzīvojam vecāku paspārnē, viņi mūs uztur. Bet jau studiju laikā daudzi jaunieši sāk strādāt, dzīvot kopmītnēs vai īrēt dzīvokli. Un šis laiks ir zīmīgs ar to, ka tajā ir daudz trakulību, ballīšu, pat muļķību, arī nepārdomātas rīcības, ko uzskatāmi parāda galerijas draugiem.lv, facebook.com un citos sociālajos tīklos.

Kā studentam trakulīgās dzīves un pienākumu virpulī saglabāt mērķtiecību?

 

Tas ir aktuāls jautājums, jo statistika par studentiem, kuri  pamet studijas, atliek noslēguma darba izstrādi, ir iespaidīga, ko apliecina www.lu.lv atrodamā informācija. Un tā ir tikai viena universitāte. Daudzi no šiem jauniešiem, kuri padodas grūtību priekšā, ļaujas bohēmai un zaudē stipendiju, dažu nieku dēļ atsakās no diploma, varētu pārvarēt šos vājuma mirkļus, ja būtu gana apņēmīgi un saprastu, kas ir galvenais izvirzītais mērķis.

Mērķa vizualizācija

 

studijasViena no metodēm, kas ļoti labi palīdz nezaudēt galvenos orientierus ceļā uz savu mērķi, ir vizualizācija. Varbūt būsiet dzirdējuši, ka psihologi, personības treneri un citi speciālisti iesaka izveidot savu mērķu sienu. Tā var būt kolāža no attēliem, uzrakstiem un frāzēm. Izveidojiet tādu ainu, kādu jūs vēlaties savā dzīvē. Un vienmēr turiet acu priekšā. Piemēram, kolāžu var novietot pie sienas, kas ir aiz rakstāmgalda, pie kura rakstāt studiju darbus. Var pat visu sienu pārvērst par šādu motivatoru. Tas ir līdzīgi kā ar tievēšanu. Uz ledusskapja uzliekam skaistu bildi ar ideālo augumu, kādu vēlamies sasniegt. Un ik reizi, kad gribam našķēties, tā ir acu priekšā un atgādina par galveno mērķi.

 

Tāda vizualizācija arī labi programmē prātu un dod tam signālu, ka šī nākotnes aina ir jāpiepilda. Lai sagatavotu šādu kolāžu, vajadzīga tikai kaudzīte žurnālu, līmlente vai līme, kāds rakstāmrīks. Un līmlente, žurnāli, kādi krāsaini elementi taču atrodas katrā mājā. Nopērkama pat krāsaina un jau apdrukāta līmlente, ko var izmantot savas iedvesmas sienas izveidei. Un vajadzīga radoša pieeja. Iedvesmu var smelties YouTube plašumos. Savu veikumu var nofotografēt un ar draugiem padalīties www.facebook.com, jo tad būs grūtāk atkāpties un meklēt attaisnojumus, ka neizdodas.

Plānošanai ir nozīme

planošana Kaut vai aptuvenam dienas, nedēļas un mēneša plānam ir jābūt. Tas var arī nebūt ļoti detalizēts. Bet noteikts rāmis palīdz orientēties, nepārkāpt sarkanās līnijas kādiem darbiem, kā arī napalaist savu ikdienu pašplūsmā. Studentiem noslogojums mācību ziņā mēdz būt mainīgs, tāpēc semestra sākumā var šķist, ka visam ir laika daudz, sesija vēl tālu, noteikti paspēsiet sagatavot visus semestra darbus. Studenta ikdiena atšķiras ar to, ka jāstrādā lielākoties ir patstāvīgi, neviens katru dienu nebaksta un neprasa atskaitīties, vai lasāt literatūru priekš referāta vai tā vietā sēžat Twitter, Instagram, Facebook?  Noteiktajā dienā pasniedzējs vienkārši gaida darbu iesniegšanu. Ja jaunietim nav izstrādāta sava mācīšanās sistēma, trūkst disciplinētības, tad semestra beigās aina var būt diezgan bēdīga.

 

Tāpēc plānošana ir ļoti nozīmīga. Kalendāram ar darbu nodošanas datumiem jābūt vienmēr acu priekšā. Vēlams jau ieplānot arī dažas dienas jau semestra sākumā, kad izpētīt literatūru, sagatavot nelielas piezīmes un plāus, pēc kuriem vēlāk semestra gaitā tad vadīties un rakstīt darbu.

FacebookTwitterGoogle+

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *